Enery a inaugurat oficial Parcul Fotovoltaic Titu, o centrală fotovoltaică cu o capacitate de 54 MW situată în județul Dâmbovița, marcând un moment important atât pentru companie, cât și pentru sectorul energiei regenerabile din România, arată compania.
Proiectul reprezintă prima centrală fotovoltaică din România dezvoltată, construită și operată integral de Enery și constituie un pas important în strategia de creștere pe termen lung a companiei pe piața locală.
Cu o producție anuală estimată de aproximativ 80 GWh de energie electrică din surse regenerabile, Parcul Fotovoltaic Titu va contribui la consolidarea capacității de producție de energie curată a României, la creșterea securității energetice și la accelerarea tranziției țării către un sistem energetic mai sustenabil, mai spun cei de la Enery.
„Parcul Fotovoltaic Titu reprezintă un reper important pentru Enery și începutul unui parcurs mult mai amplu în România. Acest proiect demonstrează ce poate fi realizat atunci când o viziune pe termen lung este combinată cu parteneriate locale solide și excelență tehnică. Suntem mândri să vedem că Titu produce acum energie electrică verde, însă suntem și mai entuziasmați de ceea ce urmează. România este una dintre cele mai promițătoare piețe de energie regenerabilă din regiune, iar noi ne angajăm să continuăm investițiile, să ne extindem portofoliul și să susținem tranziția țării către un sistem energetic mai sustenabil și mai rezilient”, au declarat Richard König, CEO, și Lukas Nemec, COO ai Enery.
“Proiectul evidențiază, de asemenea, rolul tot mai important al energiei regenerabile în sprijinirea decarbonizării industriei. Prin parteneriatul pe termen lung dintre Enery și Nokian Tyres, o parte din energia electrică produsă de proiectele regenerabile din portofoliul Enery din România contribuie la alimentarea primei fabrici de anvelope din lume, la scară industrială, cu emisii nete zero de CO₂, situată în Oradea”, mai arată compania.

Dincolo de producția de energie, Enery a investit și în inițiative dedicate comunităților locale din zona Titu–Potlogi, inclusiv prin instalarea de sisteme fotovoltaice pentru instituții de învățământ și sociale, implementarea de programe educaționale și desfășurarea unor activități de monitorizare a biodiversității.
Parcul Fotovoltaic Titu are o capacitate instalată de 54,28 MWp în curent continuu (DC) și 42,60 MWac în curent alternativ (AC). Facilitatea include peste 88.000 de module fotovoltaice echipate cu sisteme de urmărire pe un singur ax (single-axis tracking), concepute pentru a maximiza producția de energie și eficiența operațională.
Citește și:
S-a dat startul oficial al celui mai mare parc fotovoltaic cu baterii din România. Enery a început centrala hibridă gigantică de la Ogrezeni, Giurgiu, 760 MWp cu 1.000 MWh stocare
Enery este un producător independent de energie (Independent Power Producer – IPP), dedicat furnizării către clienții săi de soluții de energie verde. Compania operează un portofoliu diversificat de proiecte aflate în construcție și în exploatare, cu o capacitate totală de 2 GW, generând anual 766 GWh de energie electrică curată – suficient pentru alimentarea a 1.002.121 de gospodării și evitarea emiterii a 625.069 de tone de CO₂ în fiecare an.
Cu un portofoliu de proiecte aflat în dezvoltare de aproape 10 GW în 10 țări din Europa Centrală și de Est, Enery joacă un rol important în accelerarea tranziției energetice în regiune. Pe lângă dezvoltarea, construirea și operarea proiectelor de energie regenerabilă, Enery este un lider în optimizarea veniturilor pentru active de producție și stocare la scară utilitară, gestionând peste 4 GWh de capacitate de stocare în baterii aparținând unor terți. Enery furnizează clienților industriali energie verde disponibilă 24/7 și se numără printre principalii furnizori de contracte corporative de achiziție de energie verde (Corporate Power Purchase Agreements – PPA) din regiune.






