Nou record al energiei solare azi în România, pe fondul crizei energetice: peste 3.300 MW la miezul zilei. Fotovoltaicele au asigurat 70% din consumul țării

România a înregistrat la miezul zilei azi cea mai mare producție instantanee de energie electrică din surse fotovoltaice din istorie, depășind și pragul de 3.300 MW

Azi la ora 12,51, producția instantanee a parcurilor fotovoltaice dispecerizabile, măsurată de Transelectrica, se ridica la 3.301 MW. Adică mai mult de jumătate din producția națională de energie electrică debitată în sistemul energetic național. Statistica nu ia în calcul și injecția în rețea a prosumatorilor care, la acel moment aveau o producție estimată la 2.000 MW – nu știm cât este autoconsum/stocare locală și cât injecție în rețea

Este un nou record al energiei fotovoltaice dispecerizabile din România, în condițiile în care capacitatea instalată în fotovoltaic crește rapid și a depășit pragul de 4.000 MW instalați în parcurile dispecerizabile.

Pe de altă parte, pe fondul crizei energetice generate de secetă și de debitul mic al Dunării, prețurile de la miezul zilei sunt acum destul de mari în piețele spot, intrazilnică și cea pentru ziua următoare, deci nu mai poate fi vorba despre vreo limitare voluntară de producție care apare destul de des când prețurile sunt foarte mici sau negative.

La momentul în care producția instantanee fotovoltaică a depășit pragul de 3.300 MW, consumul național din rețele era de circa 4.700 MW putere instantanee. Deci, în acel moment, parcurile fotovoltaice au asigurat undeva la 70% din consumul țării. Raportat la producția din acel moment, fotovoltaicul asigura 55%, în condițiile în care sistemul românesc era pe export consistent, la o putere de 1.600 MW.

Pe fondul unei capacități încă reduse a bateriilor de stocare, care să încarce acum și să descarce seara energia produsă acum, al opririi centralei de la Cernavosă și al unuu aport mai redus al hidrocentralelor, sistemul va intra pe import în vârful de consum de seară. De astăzi, este operațional și grupul 4 al termocentralei pe cărbune Rovinari, care era în rezervă tehnică și care va funcționa cel puțin o săptămână pentru a mai reduce din presiunea din orele de vârf de consum când nu este producție fotovovoltaică.