Benzina și motorina s-au scumpit masiv azi la benzinăriile din România

Carburanții auto s-au scumpit azi, cu 15 bani pe litru, în stațiile liderului pieței, ca urmare a efectelor războiului din Orientul Mijlociu. Este posibil să fie doar începutul unei perioade de scumpiri.

Benzinăria Petrom de pe strada Braşov din Sectorul 6, Bucureşti, monitorizată de noi în mod tradițional, afișa în dimineața zilei de 4 martie  un preț al benzinei standard de 8,11 lei pe litru și un preț al motorinei standard de 8,42 lei pe litru.

Așadar în această dimineață, prețul benzinei a crescut cu 15 bani pe litru, iar cel al motorinei standard a crescut tot cu 15 bani pe litru. Este prima scumpire din luna martie, și vine după opt scumpiri consecutive din luna februarie.

Este, de asemenea, prima scumpire după declanșarea războiului din Orientul Mijlociu, când Statele Unite și Isralelul au atacat Iranul, ceea ce ce a provocat creșterea prețurilor la petrol și carburanți.

După cum se vede, prețul benzinei standard a depășit pragul de 8 lei pe litru, iar motorina se apropie de pragul de 8,5 lei.

Majorări de preț similare, dacă nu identice, operează și celelalte lanțuri de benzinării din România.

Scumpiri la petrol, carburanți, gaze

Cotațiile internaționale la petrol și gaze au urcat puternic după ce conflictul dintre Statele Unite, Israel și Iran, declanșat sămbătă, a afectat livrările de energie din Orientul Mijlociu Atacurile lansate de Teheran asupra unor nave și obiective energetice au dus la suspendarea transportului maritim în Golf și la oprirea unor capacități de producție din state precum Qatar și Irak.

Zona asigură aproape o treime din producția globală de petrol și aproximativ o cincime din gazele naturale. Orice întrerupere a fluxurilor are efect imediat asupra piețelor internaționale, iar strâmtoarea Ormuz, prin care trec o concime din petrolul și LNG consumate în lume, a fost blocată.

Prețul petrolului Brent, de referință pentru Europa și România, a cresccut cu peste 10%, cotațiile la motorină cu 17%, iar cotațiile gazulului de la hub-ul european TTF din Amsterdam cu peste 50%.

Evoluția prețurilor la carburanți

Iată cum au evoluat prețurile în benzinăriile Petrom, în ultima lună:

  • 4 martie: Scumpire cu 15 bani pe litru, și la benzină și la motorină
  • 28 februarie: Scumpire cu 3 bani pe litru la benzină și cu 5 bani pe litru la motorină
  • 25 februarie: Scumpire cu 3 bani pe litru, și la benzină și la motorină
  • 24 februarie: Scumpire cu 6 bani pe litru, și la benzină și la motorină
  • 20 februarie: Scumpire cu 5 bani pe litru, și la benzină și la motorină
  • 18 februarie: Scumpire cu 2 bani pe litru, și la benzină și la motorină
  • 13 februarie: Scumpire cu 2 bani pe litru, și la benzină și la motorină
  • 10 februarie: Scumpire cu 2 bani pe litru, și la benzină și la motorină
  • 3o ianuarie: Scumpire cu 3 bani pe litru la benzină și cu 5 bani pe litru la motorină