
Numărul prosumatorilor continuă să crească în România, așa că la finalul lunii august s-a ajuns la aproape 260.000, potrivit ultimelor date ale ANRE. Iar puterea instalată – care nu trebuie confundată cu producția – a depășit borna de 3.000 MW instalați.
La 31 august erau înregistrați în România 257.451 de prosumatori, ceea ce înseamnă că, în doar o lună, au mai apărut alți 9.500 de noi proprietari de instalații fotovoltaice de mici dimensiuni conectați la rețele. Asta după ce în iulie numărul prosumatorilor crescuse cu peste 10.000.
Puterea totală a instalațiilor prosumatorilor a depășit astfel pragul de 3.000 MW, ajungând la 3.021 MW, în creștere față de 2.929 MW la finalul lunii iulie — un plus de aproape 92 MW, într-o singură lună, potrivit datelor ANRE. Asta după ce în iulie se mai adăugaseră alți 108 MW, adică echivalentul unui parc fotovoltaic mare, în instalațiile prosumatorilor.
Reglementatorul a furnizat și date despre capacitatea de stocare a prosumatorilor și se vede și aici un interes în creștere pentru montarea de baterii de stocare.
Peste 30.000 de prosumatori au acum montate și baterii. “Numărul prosumatorilor care dețin instalații de stocare a energiei a crescut de la 20.157 în iulie la 31.595 în august, o evoluție semnificativă de peste 56% într-o singură lună”, arată ANRE. Cel mai probabil se montează baterii într-un ritm atât de alert pe fondul problemelor pe care prosumatorii le au la injecția în rețea, în condițiile în care sunt raportate din ce în ce mai des situații de supratensiune atunci când este soare și produc toți.
Așadar, un volum din ce în ce mai mare de energie produsă este stocată la prosumatori pentru a fi ulterior consumată în locul celei din rețele.
Capacitatea instalațiilor prosumatorilor va crește și în sezonul rece, astfel că primăvara ne va găsi cu o capacitate instalată la prosumatori la nivelul de 3.300 MW, potrivit estimărilor Dispeceratului Energetic Național de la Transelectrica.
Peste cea a centralelor pe gaze dacă nu apare un grup nou în centrala de la Mintia, și chiar peste puterea instalată a parcurilor eoliene.
Prosumatorii ar putea fi așadar la primăvară a doua sursă de energie a țării, DOAR în termeni de putere instalată după centralele hidro, dacă, într-o realitate tristă, nu va crește semnificativ puterea instalată în eolian și în centralele pe gaze.
Acum, România are o capacitate instalată în eolian de 3.134 MW, potrivit datelor ANRE, dar în fiecare săptămână apar noi autorizații de înființare de noi capacități în eolian și de eliberare a licențelor de operare comercială, pe lângă ce este deja autorizat și se construiește deja.
Pe de altă parte, referitor la gaze, dacă despre cei 430 MW de la Iernut știm că nu putem vorbi decât la vară, lumea din sistem așteaptă o punere în funcțiune până la sfârșitul iernii a unui grup al centralei noi pe gaze de la Mintia – 600 MW – centrală care are o capacitate totală de 1.700 MW.
Desigur, nu poate fi comparată producția de energie electrică a prosumatorilor cu cea a centralelor electrice clasice, disponibilitatea fiind mult mai redusă, din motive evidente.
Iată un top 3 al județelor după numărul de prosumatori, la finalul lui iulie:
- Ilfov – 16.250 prosumatori | 232 MW instalați
- Timiș – 12.695 prosumatori | 151 MW instalați
- Dolj – 10.246 prosumatori | 119 MW instalați
Citește și: