Un fond german de investiții al unor foști bancheri intră în acționariatul firmei românești Prime Batteries, cel mai mare producător de baterii din Europa de Sud-Est

Fondul de prive equity T2Y Capital a anunțat intrarea în acționariatul Prime Batteries, producător român de soluții de stocare a energiei fondat de Adrian Polec, care operează o fabrică la Cernica, în București, aflată în plin proces de extindere

Iată ce a postat azi pe pagina de LinkedIn T2Y Capital:

“Suntem încântați să anunțăm investiția noastră în Prime Batteries – un pas important în tranziția energetică a Europei prin inovație autohtonă.

Fiind unul dintre cei mai importanți producători de soluții de stocare a energiei din Uniunea Europeană, Prime Batteries joacă un rol crucial în echilibrarea fluctuațiilor în aprovizionarea cu energie regenerabilă, îmbunătățirea stabilității rețelei și permiterea electrificării vehiculelor speciale. Cu software-ul lor proprietar și produsele competitive din punct de vedere al costurilor, sunt bine poziționați pentru a-și extinde operațiunile la nivel global.

În calitate de partener strategic, suntem încântați să sprijinim Prime Batteries cu expertiza noastră strategică și rețeaua noastră extinsă din industrie pentru a accelera expansiunea internațională a companiei. Împreună, vom continua povestea de succes a Prime Batteries la scară giga”

T2Y Capital este un fond de private equity înființat în 2022, cu sediul în München, Germania, specializat în investiții de tip growth equity și buyout în sectorul tranziției energetice. Fondul a fost fondat de foștii bancheri de investiții Patrick Bettscheider și Andreas Haindl, ambii cu o experiență vastă în sectorul financiar și energetic. Echipa T2Y Capital are o experiență cumulată de peste 100 de ani în accelerarea start-up-urilor și în tranzacții de tip buy/sell-side”.

Prime Batteries Technology este un producător român de baterii litiu-ion, fondat și controlat de antreprenorul Adrian Polec, cu sediul în Cernica, județul Ilfov. Compania operează o fabrică cu o capacitate de producție de 2,3 GWh pe an și planifică extinderea cu o nouă unitate de 6 GWh în Fundulea, investiție estimată la 700 de milioane de euro. Este singurul producător de baterii litiu-ion din România și Europa de Sud-Est, cu o experiență cumulată de peste 37 de ani în domeniu. Compania este susținută de EIT InnoEnergy, entitate europeană care a devenit acționar minoritar pentru a sprijini expansiunea internațională.

În acest an, Prime Batteries a fost selectată să furnizeze un sistem de stocare de 72 MWh pentru Hidroelectrica, cel mai mare producător de energie regenerabilă din România, după ce a pus, în parteneriat cu Monsson, o baterie în cadrul parcului eolian Mireasa. De asemenea, compania a colaborat cu Arrow Electronics și NXP Semiconductors pentru dezvoltarea unei platforme de stocare de înaltă tensiune de 1500 V.

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *