
Președintele Austriei, Alexander Van der Bellen, a spus, la conferința de presă comună cu președintele Nicușor Dan, că exploatarea gazelor din Marea Neagră speră să mai “calmeze” situația din Europa, și că OMV nu mai este interesată în România doar de segmentul de exploatare a petrolului și gazelor, ci și de investiții în regenerabile.
„Acest proiect în Marea Neagră va avea efecte foarte mari, sperăm că exploatarea gazului natural în Marea Neagră va calma situaţia din Europa”, a spus președintele Austriei, cu referire la proiectul Neptun Deep, prin care OMV Petrom și compania națională românească Romgaz vor începe în 2027 exploatarea rezervelor de 100 de miliarde de metri cubi de gaze nou descoprite în Marea Neagră.
”Austria este o ţară foarte interesată de piaţa românească, este evident. Dacă nu, nu am fi pe locul 2 în rândul investitorilor în România. Vrem să continuăm acest trend, din diferite motive. Nu este o coincidenţă că, de exemplu, compania OMV este unul dintre aceşti investitori şi contribuie la piaţa românească alături de Petrom”, a spus preşedintele Austriei.
”În ceea ce priveşte compania OMV, am fost surprins să constat că OMV-ul nu mai este mulţumit doar cu activitatea de exploatare a gazului şi a petrolului, ci că îşi doreşte să investească şi în energii regenerabile, în fotovoltaice, de exemplu, inclusiv în România”, a subliniat preşedintele Austriei.
La acest capitol, strategie Petrom anunțată anul trecut vizează o capacitate instalată în regenerabil de 2.500 MW la nivelul anului 2030, pe care a va instala inclusiv prin parteneriate. “Energie electrică din surse regenerabile: portfoliul actual de proiecte de energie solară și eoliană depășește ținta inițială propusă pentru 2030, de peste 1 GW. Compania vizează acum o capacitate de aproximativ 2,5 GW de energie electrică din surse regenerabile până în 2030, inclusiv din partneriate. Aceasta se traduce într-o producție electrică netă anuală de ~4,7 TWh, din care 2,4 TWh net pentru OMV Petrom de atins până în 2030”, arăta compania acum un an.
Petrom este deținută în proporție de 51% de grupul austriac OMV, dar statul român este al doilea mare acționar al companiei.